3 rady jak przetrwać dzień próbny i dostać pracę

13 Grudzień 2015
3 rady jak przetrwać dzień próbny i dostać pracę

Niezależnie od tego czy aplikujemy na stanowisko młodszego księgowego czy ekspedientki w sklepie odzieżowym musimy się liczyć z tym, że poza spotkaniem na standardowej rozmowie kwalifikacyjnej przyszłemu pracodawcy może zależeć także na sprawdzeniu praktycznych umiejętności najlepszych kandydatów, które są kluczowe w pracy na danym stanowisku. I o ile w większych firmach umiejętności te sprawdzane są na przykład podczas zadań indywidualnych i grupowych składających się na sesję Assessment Center, o tyle niektórzy wolą skorzystać z nieco uproszczonej formy tych działań, które mają charakter dnia próbnego, polegającego na osadzeniu kandydata w roli potencjalnego pracownika i zleceniu mu do wykonania konkretnych czynności, które w przypadku zatrudnienia należałyby do zakresu jego obowiązków w codziennej pracy.

Jak, zatem zrobić pierwsze dobre wrażenie na przyszłym szefie i współpracownikach? Oto 3 zasady, których musisz przestrzegać, aby wypaść lepiej, niż pozostali kandydaci:

1. Przygotuj grunt – merytoryczny.

Skoro po rozmowie kwalifikacyjnej zostałeś zaproszony do pokazania swoich faktycznych umiejętności w czasie dnia próbnego nie możesz stawić się w docelowym miejscu Twojej nowej pracy nieprzygotowany. Nie chodzi tutaj o ogólną wiedzę na temat firmy i profilu jej działalności, ale o konkretne umiejętności i wiedzę, niezbędne do rozpoczęcia właściwej pracy. I nawet jeśli podczas spotkania z rekruterem udało Ci się ukryć, że po angielsku rozmawiałeś ostatnio podczas wakacji za granicą, a z Excelem miałeś do czynienia na studiach to dzień próbny odkryje wszystkie przekoloryzowane elementy życiorysu i doświadczenia każdego kandydata. Znając specyfikę branży warto, więc przypomnieć sobie kluczowe treści, które może chcieć sprawdzić potencjalny pracodawca, powtórzyć zwroty językowe lub odświeżyć znajomość kluczowych dla danego stanowiska programów komputerowych. Może masz znajomych lub przyjaciół pracujących na podobnych stanowiskach? Popytaj! Im więcej czasu poświęcisz na gruntowne przygotowanie się do tego spotkania, tym mniejszy będzie Twój stres, a większa pewność siebie, gdy staniesz przed swoim biurkiem i rozpoczniesz wykonywanie przygotowanych dla Ciebie poleceń.

2. Bądź sobą.

Każdy z nas chce zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie na przyszłym szefie i współpracownikach, dlatego dzień próbny warto potraktować tak, jak pierwszy dzień w nowej pracy, czyli na poważnie i z pełnym zaangażowaniem. Przywitanie i zapoznanie się z (być może) przyszłymi kolegami zwłaszcza w mniejszych firmach to podstawa. Oprócz skupienia się na jak najlepszym wykonaniu własnych obowiązków warto pamiętać, by życzliwie odnosić się do osób, które międzyczasie zadają nam pytania, chcą służyć swoją pomocą, zwrócić nam na coś uwagę, a także samemu angażować się w bieżące problemy konsultowane na forum zespołu firmy, zwłaszcza, jeśli mamy doświadczenie w rozwiązywaniu podobnych kwestii dotyczących problematycznej materii. Możesz być pewien, że osoba odpowiedzialna za rekrutację zapyta zespół o opinię na temat Twojej osoby i trzeba liczyć się z tym, że będzie miała ona wpływ na końcową decyzję o ostatecznym zatrudnieniu Ciebie lub innego kandydata.

3. Obserwuj, oceniaj, decyduj.

Z rozpoczynaniem pracy w nowej firmie jest tak, jak z byciem nowym uczniem w klasie. W głowie mamy mnóstwo pytań, a to że nie znamy w praktyce kultury i sposobu funkcjonowania na co dzień firmy, do której aplikowaliśmy potęguje strach przed tym czy nawet po zatrudnieniu ,,na pewno się sprawdzę i czy na pewno będę tu pasować?”. Pracownik, który ma możliwość skorzystania z dnia próbnego ma okazję do poznania swojego potencjalnego środowiska pracy od wewnątrz, zwrócić uwagę na szczególnie ważne dla siebie kwestie i wreszcie zdecydować czy chce pracować w tym miejscu. Rekrutacja to proces dwustronny, ma służyć nie tylko pracodawcy, który wybierze i zatrudni idealnego dla siebie pracownika, ale również kandydatowi, który na tym etapie może ocenić czy dana firma będzie jego wymarzonym miejscem zatrudnienia, a zespół firmy, ludźmi, z którymi chciałby współpracować i się rozwijać.

Ten tekst napisaliśmy dla serwisu GoldenLine.

 

powrót