4 powody, dla których warto skorzystać ze szkoleń dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej

Milena Karyś, 9 Grudzień 2015
4 powody, dla których warto skorzystać ze szkoleń dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej

Szkolenia, które dofinansowane są ze środków europejskich w ciągu ostatnich kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Dzięki rozwiązaniom, jakie oferują możemy kształcić się właściwie w każdej dziedzinie, zaczynając od sprzedaży, przez szkolenia z marketingu, prawa pracy, po kursy językowe. Poniżej prezentujemy 4 najważniejsze powody, dla których warto zainteresować się tematyką szkoleń.

1. Szkolenia unijne są tanie lub bezpłatne.

Największą zaletą szkoleń, finansowanych lub współfinansowanych ze środków europejskich jest to, że w większości są one bezpłatne. I to właśnie one cieszą się największą popularnością wśród potencjalnych uczestników. Zdarzają się również szkolenia, w których uczestnictwo jest bezpłatne, natomiast szkolący się pokrywa pozostałe koszty (dojazdu, noclegu). To prawda, że są one dużo tańsze niż te, za które trzeba zapłacić 100% wartości, jednakże przestają być one bezpłatne
w dosłownym tego słowa znaczeniu.

2. Szkolenia unijne są ogólnodostępne.

Ze szkoleń finansowanych lub dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej skorzystać może każdy. Zazwyczaj organizatorzy szkoleń nie precyzują dokładnych wymagań w stosunku do uczestników. Mogą one być dostępne dla wszystkich mieszkańców kraju, województwa czy tez regionu. Posiadanie meldunku na danym obszarze często jest jedynym kryterium, decydującym o przyjęciu na szkolenie.

3. Wiedza jest zawsze potrzebna.

Poszerzanie swoich kwalifikacji i kompetencji jest zawsze „na czasie”. Im wyższe kwalifikacje pracownika, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on doceniony przez pracodawcę. Warto szkolić się dodatkowo, ponieważ nawet jeśli nie przyniesie to żadnych korzyści finansowych ani zawodowych dla pracownika, szkolenie w znacznym stopniu wpłynie na poszerzenie jego horyzontów.

4. Unijne szkolenia są wartościowe.

Mylny jest pogląd, że skoro szkolenia dofinansowane ze środków europejskich są bezpłatne to ich poziom jest bardzo niski. Wśród licznych, bezpłatnych szkoleń można znaleźć takie, po ukończeniu których uczestnicy będą prezentowali konkretne umiejętności i z powodzeniem będą mogli wykorzystać je na rynku pracy. Bezpłatne szkolenia są otwarte dla wszystkich, zatem nigdy nie wiadomo kogo można na nim spotkać. Niekiedy znajomości zawarte podczas kursu czy szkolenia mogą okazać się na tyle wartościowe, że zaowocują długofalową współpracą.

Ten tekst napisaliśmy dla portalu e - gospodarka. 


 

powrót