Jak pracować z przyjemnością?

11 Luty 2016
Jak pracować z przyjemnością?

,,Czy lubicie swoją pracę? Bo ja zaczynam mieć już swojej pomału dosyć. Wstaje przed, 4 żeby na 6 dojechać, siedzę w recepcji i praktycznie nic nie robię. Jedyne co mnie trzyma to to, że mam umowę o pracę i ciężko byłoby znaleźć nową pracę. A jak u was? Ma ktoś może gorzej?” – tego typu wpisy często pojawiają się na forach internetowych. Nic, dziwnego, skoro praca wielu z nas, często nie jest bezpośrednio związana z naszymi zainteresowaniami i pasjami, a kiedy podejmujemy decyzje związane ze zmianą miejsca zatrudnienia to zaczynają się przed nami piętrzyć kolejne trudności.


Pracować z pasją. Czy to możliwe?

Budowanie sukcesu zawodowego w pracy, która jest zbieżna z naszymi zainteresowaniami, to nie tylko jeden z lepszych sposobów na czerpanie satysfakcji i przyjemności z wykonywanych obowiązków, ale również zmniejszone ryzyko wypalenia zawodowego lub spadającego poziomu zaangażowania w codzienną pracę. Jak się jednak okazuje, nie każda praca związana z naszym hobby przyniesie nam spełnienie zawodowe. Przykład? Nie każdy, kto interesuje się modą, będzie zadowolony z pracy w sklepie odzieżowym. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz zainteresowań zwracać uwagę także na nasze predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Może praca we wspomnianym sklepie odzieżowym, faktycznie nie będzie szczytem naszych marzeń, bo nie najlepiej radzimy sobie z komunikacją, ale za to świetnie sprawdzimy się w roli stylisty lub projektanta ubrań bo jesteśmy kreatywni i znamy wszystkie trendy w swojej branży.

Pasja = jakość 

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pasja i powołanie znacząco wpływają na jakość wykonywanych przez nas zadań (a trzeba pamiętać, że jakość pamięta się najdłużej). Mechanizm jest prosty, jeśli lubimy, to czym na co dzień się zajmujemy to wkładamy w to więcej serca, a co za tym idzie realizujemy powierzone nam zadania szybciej, efektywniej i z większym zaangażowaniem. Jak się jednak okazuje nie tylko pasje wpływają na to, że lubimy swoją pracę. Bezpośredni wpływ na nasz stosunek do miejsca pracy mają też ludzie, z którymi się w nim stykamy, poczucie misji i towarzysząca temu świadomość robienia czegoś ważnego, środowisko pracy czy też możliwość realizacji założonych sobie celów zawodowych. Rynek pracy jest pełen osób, których pracę i pasję oddziela gruba kreska odmienności, a mimo to, są świetni w tym, czym się zajmują. 

Lubię czy nie lubię? Oto jest pytanie.

Przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej statystyki pokazują, że co szósty Polak chciałby zmienić swoją pracę. W większości jednak, nie jesteśmy w stanie sprecyzować, jaka praca, inna, niż ta wykonywana obecnie, nas interesuje. To niezdecydowanie widać zwłaszcza podczas rozmów o pracę, kiedy kandydaci nie są w stanie określić jakie oczekiwania mają wobec firmy, w której szukają zatrudnienia lub kiedy aplikują na wszystkie lub prawie wszystkie aktualne akurat ogłoszenia o pracę. Terry Pratchett uważa, że ,,największą tragedią tego świata, są ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności.” Ta niewiedza sprawia, że decydujemy się na podjęcie pracy, w której ostatecznie się nie sprawdzamy lub której później nie lubimy. I o ile nie możemy przewidzieć, że koleżanka spod okna w nowej firmie nie będzie za nami przepadać, to powinniśmy zdawać sobie sprawę, z tego, że więcej radości da nam praca w marketingu, niż w księgowości. Kandydatowi, który naprawdę wie, czego szuka na rynku pracy rekruterzy są stanie wybaczyć mniejsze, niż wymagane doświadczenie czy zaproponować większe, niż zakładane dotychczas na danym stanowisku wynagrodzenie. Ludzie z pasją są cenni dla pracodawców, ponieważ wykazują się inicjatywą, z własnej woli aktualizują i pogłębiają swoją wiedzę, mniej narzekają – nawet, jeśli nie wszystko w pracy jest tak, jak od początku sobie to założyli. 

Na czerpanie przyjemności z wykonywanej pracy nie ma uniwersalnego, złotego środka. Naturalne jest, że dla jednych to etat od 8.00 do 16.00 będzie spełnieniem marzeń, podczas, gdy dla innych najważniejsze będą wolne weekendy i wczasy po gruszą. Szukając dla siebie idealnego miejsca pracy warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania:

  • z których, spośród wszystkich naszych umiejętności, korzystamy najchętniej i najczęściej?
  • w jakim środowisku pracy czujemy się najlepiej?
  • co możemy zrobić, aby dostać wymarzoną pracę lub co możemy zmienić w obecnej pracy, aby stała się tą idealną?

Świadomość własnych predyspozycji i oczekiwań to duży krok w kierunku zawodowego sukcesu. Podzielcie się z nami w komentarzach swoimi doświadczeniami w szukaniu pracy marzeń!

 

 

powrót