Mapa celów - pytania i odpowiedzi

Agnieszka Solecka, 10 Marzec 2016
Mapa celów - pytania i odpowiedzi

Mapa marzeń to narzędzie bardzo wieloaspektowe. Służy do dookreślania tego, co chcemy osiągnąć/posiadać i jakie życie chcemy prowadzić. Dla osób twardo stąpających po ziemi to narzędzie może wydawać się bardzo nierzeczywiste, bardzo banalne. Proste wyklejanie mapy obrazkami i wycinkami pozwala jednak dookreślić wiele ważnych kwestii, w tym pod kątem kreowania wizerunku.


W czasie webinaru ,,Mapa marzeń – mapa celów” Agnieszka Solecka wyjaśniła dokładnie czym jest, a czym nie jest mapa celów, co się na nią składa oraz w jaki sposób jej stworzenie może wpływać na rozwój naszego potencjału. Retransmisję webinaru możecie zobaczyć TUTAJ.

W czasie wydarzenia pojawiło się kilka dodatkowych pytań, na które Agnieszka Solecka odpowiada poniżej:

Karina: Agnieszko czy prywatnie zrealizowałaś któryś z postawionych sobie celów z pomocą mapy celów? I od jak dawna pracujesz z mapą celów?

Oczywiście że tak - od nauki języka migowego, znalezienia satysfakcjonującej dla mnie pracy aż do uzyskania Stypendium Ministra nauki Szkolnictwa Wyższego. Przez to, że wiedziałam co jest a co nie jest moje, bardzo umiejętnie umieszczałam swoje cele na mapie, dzięki czemu było mi też łatwiej przystąpić do realizacji. Choć oczywiście, nie zawsze było łatwo - ale mapa pomagała mi się zmotywować i wskazywała mi kolejne kroki w działaniach. Z mapą celów pracuję od 4 lat.

Monika: Czy masz informacje od osób, które brały udział w Twoich szkoleniach i warsztatach czy zrealizowały postawione sobie na nich cele?

Osoby uczestniczące w warsztatach piszą do mnie, co u nich i jak idzie im z realizacją celów z mapy - czasem potrzebują konsultacji, a czasem chcą się pochwalić zrealizowanym celem. Niezależnie od tego, w jakiej sprawie piszą - to zawsze jest bardzo miłe - bo to pokazuje, że uczestnicy pracują nad swoim rozwojem i nad sobą. Niektóre z nich osiągnęły to, co założyły, inne - po przeanalizowaniu na spokojnie swoich celów i wykonaniu ćwiczeń dochodzą do wniosku, że nie chcą realizacji tego, co pierwotnie założyły i muszą przeorganizować mapę.

Ewa: Czy można lub czy warto zmieniać cele w trakcie ich realizacji? Czy aby nie zmienia to naszych celów w nieskończoność?

Oczywiście że warto! W trakcie realizacji mogą wystąpić różne okoliczności, o których nie wiedzieliśmy wcześniej i które mogą albo pokazać nam nową stronę sytuacji i odwlec cel w czasie, i to czasem znacznie, albo uświadomić nam, że nie chcemy zrealizować tego, co zamierzyliśmy pierwotnie. Nie ma w tym nic złego. Ostatecznie chodzi przecież o to, by realizować cele zgodne z naszym wnętrzem
i potrzebami.

Sylwia: Agnieszko, komu polecasz mapę celów? Czy mogą wykonać ją osoby w każdym wieku?

Mapę może wykonać każdy! Przecież samorealizacja i szczęście nie zna wieku :) Podobnie jest z mapą.

Agnieszka: Czy to możliwe, żeby moja mapa marzeń nie działała? Czy zrobiłam ją źle?

Możliwe - należy odpowiedzieć sobie na pytaniem na ile to co zostało umieszczone na mapie jest rzeczywiście moje oraz... na ile jest w ogóle realne? Mapa to nie jest wyklejanka z zachciankami. Jeśli ktoś umieści na niej coś rzeczywiście nierealnego, to nie wystarczy motywacji i sił na realizację. Mierzmy siły na zamiary. Z drugiej strony zostaje kwestia czy ktoś w ogóle rozpoczął realizację zamierzeń, oraz czy mapa została dobrze wykonana. 

Ewelina: Czy wykonując mapę marzeń, muszę zapełnić wszystkie pola?

Tak - nie należy pozostawiać żadnego pola pustego. Pustka kojarzy się z niedostatkiem, z brakiem. Jeśli jesteś zadowolona/y z poszczególnych sfer w życiu, umieść podziękowanie na mapie albo zdjęcie obrazujące Twoje szczęście w tej kwestii - niech ono nadal trwa! Np. jesteś zadowolony ze swojego związku i chcesz aby tak pozostało - na mapie umieść zdjęcie przedstawiające Ciebie i Partnera razem. 

Obejrzałeś transmisję webinaru i masz dodatkowe pytania związane z omawianym przez nas tematem? Napisz do nas na: szkolenia@apt-crafts.pl lub podziel się z nami swoją opinią w komentarzach pod tym wpisem. :)

 

powrót