Czy opłaca się pracować wolniej?

24 Marzec 2016
Czy opłaca się pracować wolniej?

Na pierwszy rzut oka, wdrożenie w firmie systemu pracy zgodnego z ideą ,,slow work” może nie wydawać się zbyt opłacalne. Przyglądając się jednak bliżej tej idei okazuje się, że pracownicy, którzy uczą się pracować zgodnie z ideą ,,slow work” potrafią być nawet kilkukrotnie bardziej produktywni (ale też bardziej twórczy i szczęśliwsi), niż ich koledzy. Sprawdźmy, z czego to wynika?


Stosowanie zasady ,,slow work” w pracy sprawia, że pracownicy dokładniej podchodzą do wykonywania swoich obowiązków, co skutkuje mniejszą liczbą popełnianych błędów, mniejszą ilością dni spędzonych na urlopie lub zwolnieniu chorobowym oraz lepszą wydajnością, wzmożoną kreatywnością i większym zaangażowaniem.

A co z multitaskingiem?

Nadgodziny, pogoń za sukcesem, awansem, błyskawiczną karierą to w dzisiejszym świecie codzienność pracowników w wielu przedsiębiorstwach. Wydawać się może, że wielozadaniowość zaczęła płynąć we krwi pracowników, których rzeczywistość i tempo rynku pracy zmusiła do radzenia sobie z coraz szerszym zakresem obowiązków na zajmowanych stanowiskach. Nadszedł jednak moment, w którym taki tryb życia nie tylko przestał odpowiadać samym pracownikom, ale przestał też być rentowany dla pracodawców. Ludzie zaczęli rozumieć, że dzisiejsze szybkie wygrane osłabiają naszą jutrzejszą wydajność. W ten sposób powstała idea slow work, która postuluje: ,,Idźcie do domu, a będziecie pracować lepiej!”, ,,Pracujcie wolniej, znajdźcie swoje tempo pracy!”.

Złapać równowagę

Badania pokazują, że niektóre elementy składające się na środowisko pracy mogą znacząco wpływać na pobudzanie kreatywności i produktywności pracowników. Są to w szczególności swoboda o decydowania o organizacji własnej pracy oraz stosowane zachęty i bodźce motywacyjne ze strony liderów. W ten sposób, pracownicy zyskują dostęp do alternatywnych ram pracy, w których samodzielnie mogą ustalać swoje osobiste i zawodowe priorytety. Specjaliści coraz częściej podkreślają, że świadomość pracodawców, co do pozytywnego wpływu ,,slow work” na funkcjonowanie ich firmy, rośnie. Przełożeni zaczynają doceniać efekty pracy swoich pracowników, a nie czas spędzony przez nich w firmie. Stąd, coraz więcej osób, które mogą pracować zdalnie z innego miasta, z domu lub w mniejszym wymiarze godzinowym. 

Model pracy ,,slow work” jest charakterystyczny szczególnie dla pokolenia Y, podczas, gdy przedstawiciele pokolenia X cenią sobie raczej osoby o mentalności pracoholika, potrafiące poświęcić się swojej pracy. Coraz większy odsetek Polaków zaczyna jednak tęsknić za pracą na wolniejszych obrotach, co potwierdza badanie portalu Pracuj.pl, które pokazuje, że 43% z nas, wybrałoby spokojniejszą pracę (nawet za mniejsze pieniądze), zamiast wyższej pensji i pracy w trybie 24/7.

 

powrót