Jak przygotować portfolio?

14 Kwiecień 2016
Jak przygotować portfolio?

Za podstawowy dokument, niezbędny w procesie poszukiwania pracy uważa się CV, jednak w niektórych branżach to portfolio decyduje o tym, czy zostaniemy zatrudnieni na danym stanowisku lub otrzymamy do wykonania zlecenie. Dzisiaj, przekazujemy Wam kilka wskazówek jak odpowiednio zbudować swoje portfolio, aby zyskało uznanie w oczach rekrutera.


Kto powinien mieć portfolio?

Posiadanie portfolio wydaje się być niezbędnym elementem dokumentów aplikacyjnych osób, które pracują w branży kreatywnej lub wykonują twórcze zadania. Fotograf, grafik, copywriter, architekt, krawcowa czy programista to tylko niektóre zawody, w których posiadanie portfolio może okazać się przydatne. Zarówno przyszły pracodawca, jak i ewentualny zleceniodawca może chcieć zapoznać się z efektami końcowymi realizowanych przez kandydata zadań i projektów. Jeżeli posiadamy portfolio, w obu przypadkach zainteresowani mogą zapoznać się z naszymi najlepszymi pracami i zdecydować czy to, co potrafimy i umiemy jest tym, czego właśnie szukają. Nie jest tajemnicą, że więcej przyszłemu pracodawcy powie o nas gotowy projekt plakatu lub ulotki, niż informacja, że pracowliśmy w agencji interaktywnej na stanowisku grafika. 

Portfolio on – line czy tradycyjna teczka?

Kluczem do skutecznego poszukiwania stałej pracy lub zleceń (np. jako freelancer) jest zainteresowanie potencjalnego pracodawcy lub klienta. W dobie wszechobecnych rozwiązań technologicznych warto opracować swoje portfolio w formie elektronicznej: strony www, katalogu on – line czy uzupełnionego profilu na LinkedIn lub Behance. Portfolio w sieci to nic innego, jak naturalna wizytówka i reklama naszej działalności, która stanowi istotne wsparcie w pozyskiwaniu nowych klientów lub przyszłego pracodawcy. Są jednak sytuacje, w których nieocenione okazuje się również posiadanie portfolio w tradycyjnej formie. Nie zawsze nawiązujemy z potencjalnym zleceniodawcą kontakt w formie zdalnej, czasem jedyną okazją do zaprezentowania swojego dorobku jest spotkanie i rozmowa na żywo. Z tego powodu warto przygotować sobie portfolio w formie papierowej, przecież wszyscy wiemy, że dobrego fachowca w danej dziedzinie poznajemy po jego osiągnięciach.

Zawartość portfolio

Aby posiadane portfolio spełniło swoją rolę, powinniśmy zadbać o jego trzy aspekty: wygląd, treść oraz dobór prezentowanych w nim projektów. Najważniejsze jest, aby nasze portfolio było różnorodne, aktualne i pokazywało wszystkie posiadane przez nas kompetencje i umiejętności Tworząc zawartość takiego dokumentu warto zacząć od prezentacji swojej osoby (w kilku zdaniach) wraz z umieszczeniem swoich danych kontaktowych. Oczywiście, kluczową częścią portfolio są przykłady zrealizowanych zleceń i wykonanych zadań, przy których, poza prezentacją efektu końcowego (np. w postaci grafiki), warto dodać krótki opis. Dodatkową wartość do tego typu prezentacji swoich umiejętności wnoszą rekomendacje od poprzednich pracodawców, klientów lub współpracowników. Przygotowując portfolio powinniśmy zadbać, aby było ono zgodne z oczekiwaniami pracodawcy lub klienta, ponieważ tylko odpowiednio wyselekcjonowany i przedstawiony materiał potwierdzi, że spełniamy stawiane wymagania i posiadamy pożądane kompetencje. Brak przejrzystości, podziału na kategorie tematyczne, błędy językowe czy też zbyt dużo przykładów to tylko niektóre aspekty, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą kandydaturę.

Poszukując pracy lub zleceń musimy pamiętać, że portfolio to rozszerzenie (uzupełnienie) naszego CV lub oferty handlowej - oba dokumenty powinny być zatem spójne i dostosowane do oferty współpracy, na którą zamierzamy odpowiedzieć. 

powrót