W czym wybrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Teresa Bęben, Marta Pabisiak, 26 Kwiecień 2016
W czym wybrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie, od którego zależy otrzymanie wymarzonej pracy. Chcąc nie popełnić gafy i jednocześnie skreślać swoich szans, staramy się dopracować każdy, nawet najmniejszy szczegół – ubranie również. Czy istnieje jedna odpowiedź na pytanie, co należy włożyć na tę okazję?

Razem z Martą Pabisiak, specjalistką ds. PR w firmie Smart MBC radzimy, jak dobrać właściwy strój, a czego zdecydowanie unikać wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną.


Jak Cię widzą tak Cię piszą?

Wygląd zewnętrzny oraz nasze zachowanie podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą to elementy, o które powinniśmy szczególnie zadbać w procesie poszukiwania pracy.

,,Nasz wygląd, oczywiście nie jest najważniejszy, ponieważ to przede wszystkim dzięki kompetencjom i doświadczeniu zawodowemu osiągniemy sukces i zostaniemy zatrudnieni. Nie mniej jednak, musimy pamiętać o tym, że nieodpowiedni strój może wpłynąć negatywnie na odbiór naszej osoby i świadczyć o braku umiejętności odnalezienia się w danej sytuacji.” – uczula Marta Pabisiak, z firmy Smart MBC.

Mowa ciała, w połączeniu z naszym ubiorem, buduje pierwsze wrażenie, jakie robimy na rekruterze. Często idąc na rozmowę kwalifikacyjną zapominamy, że nasz ubiór powinien być dostosowany do specyfiki stanowiska, o które się ubiegamy. Na to także, zwraca uwagę nasz ekspert:

,,To, że nasz strój powinien być schludny i świadczyć o naszym profesjonalizmie jest bezdyskusyjne. Co do kolorów czy krojów, z tym bywa różnie. Kiedy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną do agencji marketingowej, która jest kojarzona z odważnymi projektami i dla której najważniejsze są inwencja twórcza i kreatywność, nie musimy wybierać garnituru czy garsonki."

Aby zyskać więcej pewności siebie, warto zajrzeć na stronę internetową lub do mediów społecznościowych firmy, do której zgłosiliśmy swoją kandydaturę i przyjrzeć się temu, jaki dress code w niej panuje. Przygotowując swój ubiór na spotkanie z rekruterem, powinniśmy pamiętać o powadze sytuacji oraz szacunku do osoby, z którą się spotykamy, jednocześnie jednak musimy wykazać się dużym wyczuciem, aby nasz strój nie był ani zbyt luźny, ani zbyt oficjalny.

,,W niektórych przypadkach można pozwolić sobie na eleganckie spodnie, koszulę i marynarkę w pastelowych kolorach. Warto pomyśleć o ciekawym dodatku np. delikatnej apaszce czy zegarku. Kolory naszego stroju nie powinny być krzykliwe i intensywne. Musimy pamiętać, że nie idziemy na plażę czy spacer, więc decyzję o sięgnięciu po odważne odcienie lepiej odłożyć na inne spotkania. Podobnie z wzorami. Bezpieczniej wybrać jeden i nie łączyć kraty z grochami czy butami w paski. Chaos w tym zakresie może sprawić, że będziemy wyglądać zabawnie, a uwaga rekrutera zostanie rozproszona." – radzi Marta Pabisiak.

Rekrutacyjny dress code, a pora roku

Wraz ze wzrostem temperatury za oknem, nasza niechęć do oficjalnych i formalnych strojów rośnie. Należy pamiętać o tym, że zasady dotyczące dress codu obowiązującego podczas rozmów rekrutacyjnych są nieugięte. Obuwie powinno być zakryte, dlatego jakiekolwiek sandały czy klapki nie wchodzą w grę. Latem alternatywą dla rajstop zakładanych do spódnic mogą być lniane spodnie.

Zdaniem rekruterów, wygląd na rozmowie kwalifikacyjnej – niezależnie od pory roku – jest bardzo ważny, a jego znaczenie rośnie szczególnie wtedy, gdy o wyborze najlepszej kandydatury decydują subtelne i ledwie dostrzegalne różnice między kandydatami. ,,Niewymuszona elegancja" - to podstawowe hasło, które powinniśmy mieć przed oczyma, gdy zaczynamy kompletować swój strój na nadchodzącą rozmowę kwalifikacyjną.

W jeansach czy garniturze? W jakim stroju powinniśmy pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej? Głosy w tym temacie są podzielone. Jedni uważają, że przyjście na rozmowę w sprawie pracy w swobodnym stroju może zostać odczytane, jako brak zaangażowania ze strony przyszłego pracownika. Inni, są zdania, że nawet jeansy (o ile są schludne i ciemne) mogą wyglądać elegancko i przemawiać na korzyść kandydata. Niezależnie od tego jaki strój uznacie za najodpowiedniejszy do spotkania z Waszym przyszłym pracodawcą, pamiętajcie, że nawet pokazując swoje twórcze oblicze i decydując się na nieformalne rozwiązania, warto pamiętać o profesjonalizmie, który zawsze punktuje w oczach rekruterów. 

ARTYKUŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z EKSPERTEM:

 

Marta Pabisiak – Specjalista ds. PR w firmie Smart MBC. Zajmuje się content marketingiem w branży HR. Dba o wysoką jakość treści i dotarcie poprzez nią do jak najszerszego grona odbiorców zainteresowanych najnowszymi technologiami oraz poradami dedykowanymi rekruterom i kandydatom. Autorka publikacji m.in. na portalu Sukces Pisany Szminką oraz w miesięczniku Benefit. Martę Pabisiak poznasz bliżej tutaj i tutaj

 

 

powrót