Nie przyszedłem na rozmowę o pracę. I co dalej?

Teresa Bęben, Weronika Sierant, 9 Czerwiec 2016
Nie przyszedłem na rozmowę o pracę.       I co dalej?

Jeśli istnieje typ kandydata, któremu trudniej jest znaleźć pracę, niż pozostałym osobom poszukującym pracy, to jest to grupa kandydatów, którzy nie przychodzą na umówione spotkania rekrutacyjne bez uprzedzenia.

Nad tym, jaki stosunek do nieobecnych kandydatów mają rekruterzy i czym może skutkować nieodwołana rozmowa kwalifikacyjna zastanawiamy się z Weroniką Sierant, HR Managerem w firmie Smart MBC.


W butach rekrutera

W ostatnim czasie wiele mówi się o tym, jak istotną rolę w procesie rekrutacji może odgrywać wczucie się rekrutera             w sytuację kandydata. Ten z pozoru prosty zabieg ma przede wszystkim wspierać diagnozowanie potrzeb i preferencji kandydata oraz zadbać o jak najlepsze wrażenia, które wyniesie on z procesu rekrutacji. Duża część pracodawców wkłada wiele wysiłku w przygotowanie i przeprowadzenie rekrutacji do swoich struktur, często zdarza się jednak, że kandydaci nie mają okazji się o tym przekonać i nie chodzi tu o niezakwalifikowanie się do etapu rozmów rekrutacyjnych, ale o ich nieobecność na umówionych spotkaniach.

Nie pojawienie się na umówionym spotkaniu zawsze powinno być poprzedzone informacją do osoby z którą jesteśmy umówieni, nieważne czy dotyczy to rozmowy rekrutacyjnej czy jakiegokolwiek innego spotkania. Dwie strony angażują swój czas, przesuwając inne obowiązki lub z nich rezygnując, dlatego uważam że zawsze należy uprzedzić naszego rozmówcę. podkreśla Weronika Sierant, HR Manager w firmie Smart MBC. Samo odwołanie lub przesunięcie spotkania jeszcze nie dyskwalifikuje kandydata z udziału w rekrutacji. Rekruter ma świadomość, że mogą się wydarzyć sytuacje losowe, które uniemożliwiają dotarcie na umówioną godzinę. Jednakże bardzo ważne jest to, by kandydat poinformował o przeszkodzie   i poprosił o wyznaczenie innego terminu. – dodaje.

Nieobecność kandydatów na rozmowie rekrutacyjnej jest problemem, który prędzej czy później dotyka każdej branży. Mówi się nawet, że w każdej rekrutacji znajdzie się przynajmniej jeden kandydat, który nie stawi się na umówione spotkanie.

Zdarzyły mi się sytuacje, gdy mój rozmówca nie dotarł na spotkanie i nie poinformował o tym. Wówczas decyduję się na telefon do takiej osoby i pytanie, czy coś się wydarzyło. Najczęściej niestety okazuje się, że Kandydat zrezygnował                 z udziału w rekrutacji. Oczywiście ma on do tego prawo, ale należy wówczas zadzwonić lub napisać choćby maila albo smsa.wspomina Weronika Sierant z firmy Smart MBC. 

Czym może skutkować nieodwołanie rozmowy o pracę?

Niestawienie się kandydata na rozmowie w sprawie pracy bez wcześniejszego poinformowania rekrutera o nieobecności, negatywnie odbija się na wizerunku kandydata oraz jego przyszłych aplikacjach, które chciałby złożyć ponownie do tej samej firmy. Informacja o tym, że kandydat nie przyszedł na spotkanie pozostaje w systemie i historii jego aplikacji, nie warto zatem zakładać, że nasza nieobecność nie przyniesie ze sobą żadnych konsekwencji.

Weronika Sierant z firmy Smart MBC zwraca uwagę, aby pamiętać o tym, że nawet jeśli w danym momencie nie jesteśmy zainteresowani daną rekrutacją, możemy spotkać naszego rekrutera np. w innej firmie lub okolicznościach. Nie warto zatem palić za sobą mostów i niszczyć swojego wizerunku. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości uprzedzenia przed spotkaniem, że się nie pojawimy, warto poinformować o tym od razu, gdy tylko pojawi się taka możliwość i przeprosić, że nie dotarliśmy. Jeżeli kandydat nie pojawi się na spotkaniu i nie ma z nim żadnego kontaktu, najczęściej nie jest brany pod uwagę w procesie rekrutacji, nawet jeśli aplikuje na inne stanowisko.

Oczywiście szanowanie swojego czasu dotyczy nie tylko kandydatów, ale również Rekruterów, którzy powinni pamiętać       o tym, aby rozpoczynać spotkania punktualnie i być przygotowanym do rozmowy z kandydatem.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertem:
 

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC, certyfikowany Konsultant Thomas International. Na co dzień zajmuje się wykonywaniem analiz psychometrycznych metodą Thomas International, które wykorzystuje do rekrutacji pracowników średniego i wyższego szczebla oraz planowania ich rozwoju.
 

 

powrót