Benefity pozapłacowe pod lupą

8 Lipiec 2016
Benefity pozapłacowe pod lupą

Nawet małe firmy zauważają, że bardzo istotnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa są zmotywowani pracownicy. Pracodawcy, chcąc zwiększyć motywację swoich pracowników korzystają z całego wachlarza rozwiązań dostępnych na rynku dodatkowych świadczeń pozapłacowych. Przyjrzyjmy się bliżej najczęściej proponowanym i najbardziej pożądanym przez pracowników benefitom.


Najpopularniejsza opieka zdrowotna

W 2015 roku najpopularniejszym w Polsce świadczeniem pozapłacowym była podstawowa lub specjalistyczna opieka medyczna (1). Blisko połowa ankietowanych pracowników (kolejno 48% i 45%) miała możliwość skorzystania z tego typu dodatków. Na drugim miejscu znalazły się karnety na siłownię i do klubów fitness (45%). Chociaż należą do najpopularniejszych, to działania prozdrowotne są uważane w Polsce za jedno z najbardziej kosztownych rozwiązań w obszarze benefitów pozapłacowych. Uważa tak, aż 73% pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym w listopadzie 2014 roku w Polsce, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Hiszpanii (2).

Co poza opieką medyczną?

Zajęcia sportowe, telefon służbowy używany również do celów prywatnych, szkolenia oraz kursy zajmują kolejne pozycje wśród najczęściej proponowanych przez firmy benefitów pozapłacowych w Polsce. I chociaż możliwość korzystania z firmowych telefonów i laptopów w celach prywatnych przestaje być traktowana jako dodatkowy benefit, a staje się pewnym standardem, to cały czas dużym powodzeniem wśród pracowników cieszą się dodatkowe kursy i szkolenia finansowane na koszt firmy. Inną formą dbałości o pracowników są realizowane przez niektóre firmy programy dofinansowujące ich pasje: sportowe, związane z wolontariatem pracowniczym lub zainteresowaniami. 

Najciekawsze benefity pozapłacowe na świecie

Pracodawcy w różnych krajach świata, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom swoich pracowników oferują im wiele dość ciekawych, ale często i specyficznych benefitów pozapłacowych. Urlop ze względu na złamane serce, odnowę biologiczną, rozwijanie biznesu to tylko niektóre z nietypowych rozwiązań. Agregaty prądotwórcze, specjalne nagrody dla pracowników z długim stażem pracy czy też dofinansowanie do wycieczek i wczasów stanowią zaledwie częściowe uzupełnienie tej listy. 

Obecność benefitów pozapłacowych w firmie jest tematem, o który często pytają kandydaci podczas poszukiwania pracy i na co zwracają uwagę wertując strony z ogłoszeniami o pracę. Zdarza się, że składniki systemu socjalnego mogą być decydującymi w sytuacji, gdy kandydat waha się czy złożyć aplikację do danej firmy lub czy przyjąć od niej ofertę pracy, zwłaszcza gdy pozostałe z proponowanych warunków współpracy są podobne.


(1) Raport firmy Sedlak & Sedlak: Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2015 roku.

(2) Badanie przeprowadzone przez BUPA (międzynarodową grupę działającą na rynku opieki zdrowotnej) w 2014 roku.

powrót