Błędy w CV, których powinieneś unikać

18 Lipiec 2016
Błędy w CV, których powinieneś unikać

CV to nic innego jak zawodowa wizytówka kandydata, która ma zachęcić potencjalnego pracodawcę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, spośród wielu kandydatów właśnie jego. Warto zatem zadbać, aby wysyłana w odpowiedzi na ogłoszenie, aplikacja wyróżniała się profesjonalizmem formy oraz treści.


Po pierwsze treść

Wśród najczęstszych błędów, jakie pojawiają się w dokumentach aplikacyjnych kandydatów wymienia się przede wszystkim sposób przedstawiania informacji, który obejmuje zbyt mało lub zbyt dużo treści. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, osoba rekrutująca ma utrudnione zadanie przy ocenie tego typu aplikacji. Brak zakresu zadań, brak chronologii w prezentacji przebiegu doświadczenia zawodowego lub zbyt wiele treści, pozbawionych wartościowych z punktu widzenia danej rekrutacji informacji, wpływają na negatywną ocenę kandydatów. Przygotowując dokumenty aplikacyjne należy zadbać, aby były dopasowane do stanowiska, na które zgłaszamy swoją kandydaturę. Warto również sprawdzić czy nie ma w nich literówek oraz czy nasze CV na pewno wysyłamy w pliku pdf.

Po drugie zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Niezbędnym elementem każdego CV jest umieszczenie w nim zgody na przetwarzanie danych osobowych. Brak zgody skutkuje tym, że pracodawca nie jest uprawniony do kontaktu z kandydatem, który przesłał dokument bez tego typu klauzuli. Przykładowa klauzula zgody mogłaby brzmieć następująco:

„Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych w dostarczonych przeze mnie dokumentach aplikacyjnych, przez firmę CRAFTS Sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach, przy ul. Koziej 3/3, w celu realizacji procesu rekrutacji”. 

Po trzecie zdjęcie i dane kontaktowe

Zdania na temat tego czy powinniśmy dodawać zdjęcia do CV są podzielone, ponieważ może to być zarówno element, który wpłynie na naszą korzyść (zwłaszcza jeśli prezencja jest ważnym elementem danego stanowiska), ale też powód, dla którego nasza kandydatura nie będzie brana pod uwagę (jeśli zdjęcie dołączone do aplikacji będzie niestosowne). Warto zadbać o to, aby zdjęcie w CV było profesjonalne, wykonane na jasnym tle i w eleganckim stroju. Nie jest tajemnicą, że odpowiednie zdjęcie pomaga w kreowaniu pozytywnego wizerunku, dlatego powinniśmy unikać zdjęć z wakacji i uroczystości rodzinnych. Wysyłając swoje aplikacje do pracodawców powinniśmy zwracać uwagę na szczegóły takie jak nazwa pliku z CV też nazwa maila. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie ze wzoru: imię_nazwisko_CV lub imię_nazwisko_LM.

Jeśli przygotowane przez Ciebie CV zawiera aktualne informacje, jest uporządkowane i odpowiednio sformatowane, a przy tym profesjonalne i dopasowane do ogłoszenia, na które odpowiadasz, możesz liczyć na to, że Twoje szanse w procesie rekrutacji wzrosną.

Jeśli masz pytania związane z przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych zostaw nam je w komentarzach pod tekstem. Z przyjemnością nasi rekruterzy podpowiedzą Ci na co zwrócić uwagę w procesie rekrutacji.
 

powrót