Jak analizować ogłoszenie o pracę?

18 Sierpień 2016
Jak analizować ogłoszenie o pracę?

Uważne przestudiowanie treści ogłoszenia o pracę, które zwróciło naszą uwagę jest istotne z kilku powodów. Zanim wyślemy CV, pozwala wstępnie ocenić czy spełniamy wymagania potencjalnego pracodawcy – a tym samym czy mamy szansę na zdobycie pracy. Już na etapie ogłoszenia jesteśmy często w stanie wstępnie zweryfikować również, czy to, co ma nam do zaoferowania przyszły pracodawca spełnia nasze oczekiwania.

Przykład? Jeśli chcemy zmienić pracę, bo zależy nam na rozwoju zawodowym istotna będzie dla nas informacja, że dane stanowisko zakłada realizację ciekawych projektów i przewiduje możliwość awansu. Oczywiście, tego typu informacje są bardzo ogólne i szczątkowe, ale pozwalają przypuszczać, że w czasie rozmów rekrutacyjnych dowiemy się na ten temat czegoś więcej i będą to informacje, które pozytywnie nas zaskoczą.

Dobrze skonstruowane ogłoszenia o pracę dostarczają kandydatom wielu informacji, z których przynajmniej częściowo, mogą skorzystać przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej. Jak zatem analizować ogłoszenie o pracę, aby jego treść pomogła nam w zdobyciu nowej pracy? 


W ogłoszeniu o pracę znajdziemy dwie grupy wymagań. Pierwsza dotyczy umiejętności, które powinien posiadać przyszły pracownik (np. wykształcenie, znajomość języków obcych, obsługa programów komputerowych). Najczęściej są to informacje podane wprost i można się spodziewać, że część pytań na rozmowie o pracę będzie ich dotyczyć. 

Przykład? Jeśli dane stanowisko zakłada pracę na programie kadrowo – płacowym możemy spodziewać się nie tylko konkretnych pytań związanych z jego obsługą czy funkcjonalnościami, ale też zadań związanych z wykonaniem w nim wskazanych operacji. 

Jeśli w nowej pracy wymagana jest znajomość języków obcych, możemy się spodziewać, że w procesie rekrutacji, pracodawca poprosi nas o zaprezentowanie swoich umiejętności językowych na przykład podczas rozmowy z konsultantem. 

Drugą grupę wymagań tworzą kompetencje miękkie (np. komunikatywność, współpraca), o których pracodawcy często wprost mówią w ogłoszeniach, ale które mogą być przez nich sprawdzane w różny sposób. Wiedząc, że kluczową kompetencją wymaganą dla danego stanowiska jest komunikatywność, możemy przypuszczać, że w procesie rekrutacji zostanie sprawdzona podczas zadania z rolą, zadania bez roli, prezentacji lub case study. 

Przygotowując się do rozmów rekrutacyjnych warto zastanowić się, na podstawie informacji zawartych w ogłoszeniu, jakie pytania zadalibyśmy sobie, będąc na miejscu pracodawcy. Zakładając, że wiemy już wszystko na temat firmy, do której aplikowaliśmy przejdźmy do rubryki ,,zadania na stanowisku”. Ten element ogłoszenia wskazuje na najważniejsze kwestie związane z obowiązkami, którymi będzie zajmować się osoba zatrudniona na danym stanowisku. Warto zatem, zastanowić się czy nasze dotychczasowe doświadczenie odpowiada poszczególnym punktom zakresu obowiązków wskazanego w ogłoszeniu i przygotować się do uzasadnienia co i kiedy robiliśmy w ramach poszczególnych czynności. 

To, co na temat potencjalnych pytań rekrutacyjnych możemy wywnioskować z ogłoszenia to tylko część tego, o co możemy zostać zapytani podczas rozmowy z pracodawcą. Niewątpliwie jednak dokładna analiza ogłoszenia i próba wejścia na chwilę ,,w buty osoby rekrutującej” jest skutecznym sposobem na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej i z pewnością doda nam pewności siebie. Na co, poza ogłoszeniem warto zwrócić uwagę przygotowując się do rozmowy w sprawie pracy? Dobrym pomysłem jest spojrzenie krytycznym okiem na informacje zawarte przez nas w CV i zastanowienie się czy w dokumencie nie ma punktów, które mogłyby rodzić dodatkowe pytania.

Przykład? Jeśli rekruter analizujący nasze doświadczenie zobaczy w CV, że szukamy pracy, ale nadal pozostajemy zatrudnieni w innej firmie, z pewnością zapyta nas o powody chęci zmiany pracy i obowiązujący nas okres wypowiedzenia. 

Jeśli pracodawca oczekuje od nas dyspozycyjności w godzinach pracy biurowej (np. 8.00 – 16.00), a z CV wynika, że jesteśmy studentem studiów stacjonarnych możemy spodziewać się pytania o to, w jaki sposób połączymy studia w tym trybie, z pracą w pełnym wymiarze godzin. 

Bycie miłą, sympatyczną osobą, którą da się lubić jest połową sukcesu w procesie poszukiwania pracy. Na drugą połowę składa się przygotowanie merytoryczne do rozmów prowadzonych z pracodawcą. Jesteśmy ciekawi, czy jako kandydaci zwracacie uwagę na treść ogłoszenia przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zapraszamy również do zadawania pytań - nasi rekruterzy podpowiedzą Wam jak przejść przez rozmowę kwalifikacyjną z sukcesem. 

powrót