Młodzi profesjonaliści, czyli kto?

31 Sierpień 2016
Młodzi profesjonaliści, czyli kto?

Młodym ludziom, którzy w dzisiejszych czasach wcześnie rozpoczynają budowanie swojej kariery zawodowej, pracodawcy często zarzucają przerost ambicji i wygórowane wymagania finansowe nieadekwatne do posiadanego doświadczenia. W wielu przypadkach to stwierdzenie wydaje się znajdować uzasadnienie w rzeczywistości, zwłaszcza, że przedstawiciele pokolenia Y często są przekonani, że pracodawca ma szczęście, zatrudniając właśnie ich (92% badanych według badania ,,No Collar Workers”) oraz, że szef mógłby się wiele od nich nauczyć (75%). Wśród ,,młodych zdolnych” można spotkać też grono osób, które ma nie tylko wymagania, ale posiada również wiedzę merytoryczną, pasję do tematyki związanej ze specyfiką danej branży, doświadczenie i obycie na rynku pracy, a także zapał i chęć poszerzania swoich umiejętności. To właśnie oni nazywani są ,,młodymi profesjonalistami”, a oto 3 zestawy cech, które są dla nich charakterystyczne.


Aktywności i działanie

,,Młody profesjonalista” wie jakie znaczenie dla kształtowania się jego kariery zawodowej ma zdobywanie pierwszego doświadczenia już na etapie studiów. W CV takich osób znajdziemy informacje na temat działalności w organizacjach pozarządowych, odbytych szkoleniach oraz uczestnictwie w programach praktyk i staży. Łączenie pracy, działalności społecznej i nauki, wbrew pozorom nie jest łatwe i wymaga doskonałej umiejętności organizowania sobie czasu oraz dużego samozaparcia, a więc umiejętności pożądanych przez pracodawców na dzisiejszym rynku pracy. 

Kompetencje miękkie na najwyższym poziomie

Osoby aktywnie działające w czasie studiów mogą pochwalić się wysoko rozwiniętymi kompetencjami społecznymi. Tacy ludzie wiedzą, z czym wiąże się praca w zespole projektowym, potrafią planować i realizować różnego rodzaju działania i przedsięwzięcia od podstaw. Wiedzą, jakie znaczenie ma rzetelne wykonywanie powierzonych im obowiązków i trzymanie się założonych terminów dla realizacji strategicznych celów firmy. Dla ,,młodych profesjonalistów” ważne jest rozwijanie pasji, a nie od dziś wiadomo, że jest to jedna z cech najbardziej cenionych przez pracodawców niezależnie od branży. 

Są lepsi od innych

,,Młodzi profesjonaliści” wiedzą, jak zadbać o swój wizerunek w sieci. Często z ich profilem zawodowym możemy zapoznać się na takich profilach jak LinkedIn czy GoldenLine, gdzie powoli tworzą sieć swoich kontaktów. Aktywni na rynku pracy ludzie są świadomi znaczenia odpowiednio przygotowanych dokumentów aplikacyjnych, dlatego ich CV i listy motywacyjne z reguły mocno kontrastują z tymi, przesyłanymi przez inne osoby w ich wieku i pozbawione są wielu standardowych błędów, popełnianych przez kandydatów. ,,Młodzi profesjonaliści” są także dużo bardziej świadomi siebie i swoich umiejętności, wiedzą czym chcą się zajmować i co mogą zaoferować potencjalnemu pracodawcy, a ich ścieżka zawodowa jest tworzona spójnie i konsekwentnie.

Studia są jak szwedzki stół. To od młodych ludzi zależy, co z nich wezmą dla siebie i czy wykorzystają ten czas efektywnie, z korzyściami dla swojej kariery zawodowej po zakończeniu edukacji. Chociaż ,,młodym profesjonalistom” brakuje często twardych umiejętności i na początku współpracy, zazwyczaj trzeba poświęcić im więcej uwagi, aby mogli wdrożyć się w nowe obowiązki, to z czasem potrafią okazać się wdzięcznymi i efektywnymi pracownikami i jedną z najlepszych inwestycji personalnych organizacji.
 

powrót