Nie taka agencja pracy straszna!

30 Marzec 2017
Nie taka agencja pracy straszna!

Nie wszyscy szukający pracy z przekonaniem odnoszą się do ogłoszeń opatrzonych charakterystyczną dla nich klauzulą ,,dla naszego Klienta poszukujemy…”. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie.


Marta jest studentką IV roku ekonomii na jednym z warszawskich uniwersytetów, jak sama mówi, w tym roku ma mniej zajęć i chciałaby poświęcić część wolnego czasu na dorywczą pracę, którą będzie mogła pogodzić ze studiowaniem. „Firmy ogłaszające rekrutacje zazwyczaj szukają osób do obsadzenia stanowisk w pełnym wymiarze godzin albo z wykształceniem kierunkowym i doświadczeniem, trudno znaleźć pracę, która da elastyczność osobie uczącej się” – mówi. W takich sytuacjach ratunkiem dla młodych ludzi okazuje się współpraca z agencją zatrudnienia, która specjalizuje się w realizacji zleceń pracy tymczasowej, wykonywanej nie w siedzibie agencji, ale na rzecz i pod kierownictwem innego pracodawcy użytkownika, do którego są kierowani z jej polecenia pracownicy.

Poniżej przedstawiamy 7 powodów, które pokazują, że praca przez agencję zatrudnienia jest korzystna także dla pracownika, który czasem wygrywa przysłowiowy ,,los na loterii” zaczynając pracę w agencji.

1. To praca jak każda inna

Agencje zatrudniające pracowników tymczasowych najczęściej świadczą kompleksowe usługi, które nie ograniczają się jedynie do przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego, ale dotyczą także zatrudnienia i rozliczania pracowników, wypłaty wynagrodzeń, odprowadzania składek ZUS czy podatku. Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia są wiarygodne i prowadzą legalną działalność, polegającą na outsourcingu kadrowo – płacowym. Praca przez agencję niczym nie różni się od innych form zatrudnienia i staje się coraz popularniejsza.

2. Baza kandydatów, pierwszeństwo zatrudnienia

Agencje Zatrudnienia mają w zwyczaju budowanie bazy potencjalnych pracowników w danym projekcie rekrutacyjnym poprzez weryfikację, w pierwszej kolejności, aktualnej bazy agencji, czyli sprawdzenia aplikacji zgłoszonych do tej pory przez kandydatów zatrudnionych i niezatrudnionych. Wielu kandydatów zostało mile zaskoczonych przez rekrutera, który pewnego dnia zadzwonił do nich z pytaniem czy nadal poszukują pracy i zaproponował im nową ofertę, z której mogli skorzystać.

3. Na chwilę lub na dłużej

Działanie i rozwiązania w zakresie zatrudnienia oferowane przez agencje pracy tymczasowej umożliwiają godzenie obowiązków zawodowych z życiem prywatnym czy pasjami. Osoby młode i uczące się mają możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin, co pozwala godzić pracę z nauką. Praca tymczasowa jest szansą na podjęcie zajęcia dodatkowego ale może stanowić również drogę powrotu do życia zawodowego po dłuższej przerwie.

4. Przeżyją wszechstronni

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej pozwala na zdobycie różnorodnego doświadczenia zawodowego w stosunkowo krótkim czasie, co pozwala zwłaszcza młodym ludziom, później, świadomie podjąć decyzję o dalszym przebiegu ich kariery zawodowej, a zdobyte doświadczenia ułatwiają im wejście na rynek pracy lub przebranżowienie. Dzięki korzystaniu z usług agencji zatrudnienia kandydaci mają dostęp do wielu ofert pracy w jednym miejscu, spośród których każdy może znaleźć coś dla siebie.

5. Z agencją łatwiej dotrzeć do najlepszych

Coraz częściej rynkowi giganci korzystają z możliwości odciążenia swoich działów HR, dzięki skorzystaniu z usług agencji zatrudnienia, co stanowi szansę dla kandydata na pracę w dużej firmie bez obawy, że ,,za wysokie” są dla nich progi dużych firm. Tylko od Ciebie i jakości Twojej pracy zależy jak potoczy się Twoja kariera w danej firmie. Dlaczego tak uważamy sprawdzisz w następnym punkcie.

6. Zatrzymują kluczowych ludzi

Praca za pośrednictwem agencji zatrudnienia daje szansę na stałe zatrudnienie, jeśli pracodawca uzna, że pracownik sprawdza się na danym stanowisku i chciałby go mieć u siebie. W dzisiejszych czasach to doskonała forma sprawdzenia czy pracownik dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, rozwija się i może zostać cennym elementem firmy. Statystyki pokazują, że około 20% pracowników tymczasowych jest zatrudnianych później u pracodawcy użytkownika na stałe budując u niego swoją ścieżkę kariery.

7. Są tam, gdzie kandydat

Pracownicy agencji zatrudnienia jak mało kto znają rynek pracy, bieżące zmiany i wymagania, jakie stawia się na nim kandydatom. Dzięki współpracy z różnymi firmami, agencje widzą podobieństwa i różnice w przekroju wymagań stawianych kandydatom w różnych miejscach. To tutaj, można liczyć na profesjonalną obsługę i doradztwo zawodowe, sprawdzenie i tłumaczenie dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, a konsultanci agencji zazwyczaj chętnie udzielają wszystkich szczegółowych informacji na tematy związane z pracą w konkretnej branży czy ogólnych praw, którymi rządzi się rynek pracy.

Praca tymczasowa nie musi być najgorszą z możliwych opcji zatrudnienia, z jakimi spotykamy się na rynku pracy. Może stanowić niepowtarzalną szansę na start w karierę zawodową, skuteczniejszą, niż bezpłatne praktyki czy staże. Studenci lub osoby rozpoczynające karierę dzięki pracy tymczasowej mogą rozbudować swoje CV w kategorii „doświadczenie zawodowe”, co na pewno w przyszłości zaprocentuje przy kolejnych rekrutacjach.

Ten tekst napisaliśmy w ramach współpracy z serwisem pracuj.pl.

powrót