10 zasad tworzenia idealnego CV, o których rzadko się mówi

Karolina Latus, 14 Lipiec 2017
10 zasad tworzenia idealnego CV, o których rzadko się mówi

O typowych zasadach tworzenia CV napisano wiele poradników. Większość z nich odnosi się do tych samych błędów: brak zgody na przetwarzanie danych osobowych, zdjęć z wakacji, czy literówek. Po konsultacji z rekruterami pracującymi w CRAFTS i kilkoma specjalistami z zaprzyjaźnionych firm opracowaliśmy dla Was 10 zasad, o których mówi się dużo rzadziej, a które są niemniej ważne. Oto one.


1. Dopasuj CV do ogłoszenia używając słów - kluczy

Ogłoszenia o pracę nie powstają dla hecy. Możecie nawet nie zdawać sobie sprawy jak wiele czasu poświęca rekruter, aby odpowiednio je przygotować. Celowo pojawiają się w nich sformułowania będące wizytówką danego stanowiska, ale też umożliwiające przeszukiwanie nadesłanych aplikacji przez systemy ATS. To słowa - klucze, do których kandydaci rzadko przywiązują należytą uwagę. Tymczasem, to drobny zabieg, znacząco zwiększający szansę na zaproszenie na rozmowę o pracę.

Kolejną kwestią jest dostosowywanie CV w taki sposób, aby wyeksponować konkretne kompetencje, doświadczenie, czy wykształcenie wymagane w ogłoszeniu przez przyszłego pracodawcę. Z czysto technicznego punktu widzenia warto położyć przed sobą wydruk ogłoszenia o pracę i wstępną wersję CV, a następnie zastanowić się czy rekruter bez problemu znajdzie w CV argumenty, które pozwolą mu uznać, że spełniamy wszystkie lub większość wymagań wskazanych w ogłoszeniu.

2. Rekruterzy uprzejmie proszą... o CV w formatach PDF.

Kiedy mówię o tej zasadzie z reguły większość słuchaczy potakująco kiwa głowami sugerując, że jest to dla nich temat oczywisty. Tymczasem, znaczna większość CV, które otrzymujemy w prowadzonych przez nas rekrutacjach ma rozszerzenia doc., docx., jpg. i inne. Widząc takie pliki nasuwa mi się jeden wniosek: kandydaci wyrządzają sobie krzywdę, ryzykując, że rekruter otrzyma plik, który będzie wyglądał inaczej, niż byśmy tego chcieli, nie otworzy się lub rozsypie, gubiąc część informacji. 

3. Podkreśl swoje najsilniejsze kompetencje

O kompetencjach lubią mówić praktycznie wszyscy. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, czym one właściwie są. Kompetencje to jeden z moich ulubionych tematów, o którym mogłabym pisać i mówić w nieskończoność. O tym, jak rozumieć pojęcie kompetencji na przykładzie komunikacji pisaliśmy tutaj. Wiedząc czym są kompetencje powinniśmy pamiętać, że mogą się kształtować na różnych poziomach. W zależności od stanowiska, pracodawca może wymagać bardziej rozwiniętej kompetencji współpracy i negocjacji, podczas, gdy innowacyjność i myślenie analitycznie będzie mogło utrzymywać się na niskim poziomie. Dlatego analizując ogłoszenie o pracę warto przyjrzeć się bliżej zakresowi obowiązków i zastanowić się, jakie kompetencje będą nam potrzebne, aby móc im sprostać, a następnie podkreślić je w CV.

4. Dodaj krótki opis o sobie na początku CV

Kilka zdań podsumowujących dotychczasową pracę, co Cię motywuje do podjęcia tej konkretnej pracy, co firma zyska zatrudniając właśnie Ciebie = coś co przyciągnie uwagę rekrutera. Pomysłów na podsumowanie zawodowe (rubrykę ,,O sobie") jest naprawdę wiele. 

Przykład opisu kandydata, który aplikuje na stanowisko rekrutera:
Team - leader zespołów sprzedażowych z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu procesów rekrutacyjnych na stanowiska związane z obsługą klienta. Poza pracą, moją największą pasją są motocykle oraz dalekie podróże. Moim marzeniem jest zwiedzić jednośladem Rosję w całej rozciągłości.

Przykład opisu kandydatki, która aplikuje na stanowisko związane z obsługą klienta, ale nie posiada jeszcze doświadczenia zawodowego, więc w swoim opisie skupia się przede wszystkim na przedstawieniu swojej osobowości i zainteresowań:

Urodziłam się w latach 90., które połączyły pesymizm z optymizmem. Zainteresowanie naukami ścisłymi nieoczekiwanie zaprowadziło mnie na wydział Polonistyki. Moja misja? Zdecydowanie dbanie o język polski, który ostatnimi czasy przechodzi kryzys poznawczy oraz troszczenie się o tych, którzy sami nie mogą o siebie zadbać. Przyroda potrzebuje naszej pomocy. Prywatnie jestem fanką wizjonerstwa Steve’a Jobsa i miłośniczką pandy wielkiej.

5. Dodaj podsumowanie obowiązków z poprzednich miejsc pracy

Account manager, account managerowi nie równy, księgowa księgowej też nie. Tematu informatyków nawet nie śmiem dotykac. :) Czujecie o co chodzi? W CV warto napisać, czym konkretnie zajmowaliśmy się w poprzednich miejscach pracy, eksponując te elementy zakresu obowiązków, które są zbieżne z zadaniami na stanowisku, o które się ubiegamy. Jak może wyglądać przykładowy opis wykonywanych zadań możecie sprawdzić na moim profilu na LinkedIn.

6. Szkoła średnia - uwzględniać czy przemilczeć?

Jeśli skończyłeś studia przeważnie nie ma potrzeby wspominania do którego LO uczęszczałeś. Ma to jednak sens jeśli:

  • wiesz, że rekruter kończył tą samą szkołę i będziesz mógł rozpocząć „small talk” od tego zagadnienia,
  • jest to wybitna, znana i prestiżowa szkoła, coś czym warto się pochwalić,
  • jeśli profil klasy, do której uczęszczałeś jest ściśle związany z tym, czym będziesz zajmować się zawodowo. Przykład? Jeśli skończyłeś studia informatyczne, ale wcześniej Twoja klasa w liceum lub technikum miała profil mat - inf,
  • bo tak chcesz i już - chociaż nie jest to najlepszy powód. :)

7. Pochwal się swoimi mediami społecznościowymi

Oczywiście jeśli jest się czym chwalić. Jeśli nie, kolejność powinna być taka, że najpierw robisz porządek w SM, a następnie wysyłasz CV. I bez chwalenia się swoimi profilami rekruterzy coraz częściej sprawdzają w tych kanałach konta prowadzone przez kandydatów. Świadomie buduj swoją markę osobistą. Zadbaj o ciekawe profile na LinkedIn i GoldenLine. Można pokusić się o prezentującego nasze pasje Instagrama lub Twittera. Bardziej zaawansowanych specjalistów zachęcam do postawienia swoich www czy prowadzenia bloga.

8. Dopracuj hobby/zainteresowania

Kandydaci rzadko przywiązują uwagę do tej rubryki, a to błąd. Rekruterzy bardzo często na początku rozmowy, chcąc rozluźnić atmosferę zagadują właśnie o hobby. Jest to doskonała okazja, aby opowiedzieć o czymś, co doskonale znamy, pokazać zaanagażowanie w ważne dla nas tematy. Gorzej, jeśli nie przywiązując uwagi do tej rubryki najzywczajniej nakłamaliśmy w CV. Jeżeli w CV widnieje informacja, że interesujemy się literaturą sensacyjną, a nie potrafimy wymienić ostatnio przeczytanej książki lub ulubionego aktora nie wróży to najlepiej dalszej rozmowie. Zamień też popularne: „muzyka, książka, sport” na „fantastyka (m.in. N.Geiman), muzyka klasyczna (Andre Rieu), Snooker."

9. Notuj, GDZIE i JAKIE CV wysłałeś

Może nie ma to związku z samym CV, ale jest zmorą wszystkich rekrutujących. To fantastycznie, że wysyłasz 20 CV dziennie, ale jeśli dzwoni do Ciebie rekruter z zaproszeniem na rozmowę niekoniecznie chce słyszeć: „eeee.... ja chyba nie wysyłałem do was CV”, „yyyy... a może mi pani przypomnieć na jakie stanowisko aplikowałem?”.

10. Punkt 10 będzie pojemny To cała reszta, która przychodzi mi do głowy, a nie zmieściła się wcześniej.

  • Nie wysyłaj LM jeśli o to nie proszą. Mawiają, że nadgorliwość jest gorsza od...
  • Nazywaj pliki, które wysyłasz imię.nazwisko (np. karolina.latus) – zdziwiłbyś się jak dużo przychodzi do nas aplikacji zapisanych jak: CV_3, CV_wersja6, CV_misia, CVimię.nazwisko, CVpoprawione, etc.
  • Estetyka – jeśli nie robisz tego celowo bo jesteś świetnym grafikiem, ogranicz kolory i ilość czcionek w swoim CV do niezbędnego minimum. Kicz jest passé. A nie... kicz nigdy nie był modny.

Jeśli właśnie szukasz pracy i chcesz wiedzieć więcej na temat przygotowania dokumentów aplikacyjnych napisz do mnie wiadomość prywatną lub zadaj swoje pytanie w komentarzu!

powrót